Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Na čo všetko sa dá ešte využiť dotácia na dom ?

Pridané: 7.11.2022

Pri čerpaní dotácie na obnovu domu z Plánu obnovy si okrem uplatnenia príspevku na povinné opatrenia zo skupiny A (pre viac info kliknite  s e m ) môžete uplatniť príspevok aj na ďalšie položky, ktoré vrámci projektu obnovy domu využijete. 

Druhá skupina-trieda opatrení typu B je zložená z podtried (B1-B5) a opatrenia s tým spojené sú v plnej miere dobrovoľné, avšak príspevok z dotácie si na ne uplatniť stále môžete. Tieto podskupiny predstavujú akési doplnkové položky, na ktoré dotáciu stále čerpať môžete ale na niektoré z nich už iba v obmedzenejšej miere.

 

Podtrieda B1 zahŕňa tepené čerpadlo,kondenzačný kotol,fotovoltické panely,solárne kolektory,rekuperáciu a s tým súvisiace náklady.

Z podtriedy B2 môžete využiť príspevok na zelenú extenzívnu ale aj intenzívnu strechu.

B3 zahŕňa akumulačné podzemné a nadzemné nádrže na dažďovú vodu s alebo bez čerpadla.

Príspevok si môžete uplatniť aj na vonkajšie žalúzie a rolety patriace do podtriedy B4-tieniaca technika. Pokiaľ potrebujete bezpečne odstrániť azbest strešnej krytiny alebo obkladu stien, aj na toto je príspevok možné čerpať, nakoľko je táto položka zahrnutá v podtriede B5.

Príspevok na položky tried B3 a B5 (nádrže na dažďovú vodu a odstránenie azbestu) môžete žiadať obmedzene a to tak, že výška na ich realizáciu nesmie prekročiť 10% z celkových oprávnených výdavkov na projekt.

Pri tvorbe projektu Obnovy domov sa myslelo aj na výdavky spojené s vydokladovaním energetiky a celkového stavu domu kvôli žiadosti o dotáciu, preto ako žiadateľ máte právo využiť aj príspevok na tieto položky.

1  7 0 0   E U R    N A    P R O J E K T    V Á Š H O    D O M U

Štandardná skupina žiadateľov si môže uplatniť príspevok 1700 eur na zhotovenie projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie vrátane nákladov na projektové energetické hodnotenie alebo príspevok 1000 eur na projektovú dokumentáciu domu (bez stavebného povolenia,bez projektového energetického hodnotenia a bez energetického certifikátu).

 

3 0 0   E  U R   N A   E N E R G E T I C K É    C E R T I F I K Á T Y   

Samostatne máte na projektové energetické hodnotenie nárok žiadať 250 eur a na energetické certifikáty dokopy 300eur (východiskového stavu-150eur, stavu po obnove-150eur).

 

 

Výšku nákladov, ktoré si môžete ako žiadateľ o dotáciu na obnovu domu uplatniť je presne stanovená v pláne obnovy na jednotlivú položku vzhľadom k mernej jednotke.