Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

7 vecí v oblasti obnovy rodinného domu, na ktoré Vám prispeje štát

Pridané: 4.11.2022

NA ČO MOŽNO UPLATNIŤ DOTÁCIU ? - skipina A

Pokiaľ ste sa rozhodli vykonať obnovu svojho rodinného domu s využitím pommoci prostredníctvom dotácií na obnovu domov v rámci Plánu obnovy a ste oprávnený žiadateľ (ak chcete zistiť, či na dotáciu máte nárok, kliknite  s e m ), potom je pre Vás nevyhnutným míľnikom vedomosť o uplatniteľných opatreniach rekonštrukcie budovy. 

Dôležité je vedieť, na aké konkrétne úkony si môžete uplatniť príspevok. SAŽP (Slovenská agentúra životného prostredia) rozdelila úkony do skupín na základe výšky uplatniteľného príspevku.

Prvá skupina-skupina A predstavuje opatrenia, ktoré keby ste nevykonali, nemohli by ste o dotáciu vôbec žiadať. Sú to základné opatrenia, najhlavnejšie opatrenia energetickej obnovy domu,sú povinné a výdavky na ich realizáciu musia predstavovať minimálne 50% celkových oprávnených výdavkov na celý projekt obnovy.

V celku skupina oprávnení typu A zahŕňa položky ako zateplenie a výmena otvorových konštrukcií.

Môžete teda:

  1. zatepliť obvodový plášť domu
  2. zatepliť podlahu podkrovia (pokiaľ sa v ňom nevykuruje)
  3. zatepliť strop suterénu (tiež nevykurovaného)
  4. zatepliť podlahu na teréne
  5. vymeniť okná a dvere
  6. vymeniť strešnú krytinu vrátane zateplenia strešného plášťa
  7. vymeniť strešnú krytinu bez zateplenia strešného plášťa

 Výšku nákladov, ktoré si môžete ako žiadateľ o dotáciu na obnovu domu uplatniť je presne stanovená v pláne obnovy na jednotlivú položku vzhľadom k mernej jednotke.