Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Mám nárok na dotáciu ?

Pridané: 4.11.2022

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) stanovila základné podmienky pre žiadateľov o dotáciu na obnovu všetkých starších rodinných domov na Slovensku v rámci Plánu obnovy. O dotáciu môžete od 15.10.2022 požiadať aj vy, ak Váš dom spĺňa nasledovné :

 

  • rodinný dom je obývaný- tj. hlavný žiadateľ o dotáciu musí mať v ňom zapísanú adresu trvalého bydliska
  • v katastri je registrovaný ako "rodinný dom"
  • nemá viac ako dve podlažia, podkrovie a suterén a sú v ňom maximálne tri bytové jednotky
  • dom bol postavený pred rokom 2013

Tieto základné podmienky sú pri väčšine žiadateľov splnené automaticky. Žiadateľ musí byť občanom členského štátu Európskej únie, čo väčšina žiadateľov automaticky spĺňa (má napr. slovenské občianstvo), nesmie mať nedoplatky na daniach, ani na sociálnom a zdravotnom poistení. Ak je žiadateľov viac, potom aspoň jeden z nich musí mať miesto trvalého pobytu zapísané v dome, na ktorý sa žiadosť o dotáciu podáva. Na neobývaný dom nie je možné žiadať dotáciu.

Ak spĺňate základné podmienky pre podanie žiadosti, potom pre Vás zhodnotenie aktuálneho energetického stavu domu predstavuje ďalší, takpovediac kľúčový krok. Potrebujete dokument, v ktorom bude preukázaný skutočný stav domu pred obnovou. Aj keď by ste spĺňali vyššie uvedené body, neznamená to, že na dotáciu máte automaticky nárok. SAŽP chce Slovensko energeticky obnoviť a zmierniť dopad jeho obyvateľov na prírodu. Z toho dôvodu bola stanovená minimálna hranica ušetrenej primárnej energie (energia na prevádzku domu, spotrebovaná napr. na vykurovanie, ohrev vody a pod.) na hodnotu 30%.To znamená, že ak sa chcete stať oprávneným žiadateľom a získať príspevok na energetickú rekonštrukciu Vášho domu, potom musíte mať v projekte na obnovu domu navrhnuté také opatrenia, po ktorých zrealizovaní bude dom aspoň o 30% energeticky úspornejší než pred obnovou.

Ak sa Vám obnovou nepodarí dosiahnuť aspoň tridsaťpercentnú energetickú úsporu, tak sa do obnovy radšej nepúšťajte.

NAJSKÔR TREBA PREUKÁZAŤ VEK DOMU

Toto je možné kolaudačným rozhodnutím spred roku 2013. Ak ho nemáte,nezúfajte. Existuje aj ďalšia možnosť. Môžete sa obrátiť na obec a požiadať o tzv. určenie veku domu. Slúži na to tlačivo, ktoré zanesiete na obecný úrad, ktorý Vám obratom zašle potvrdenie. Poslednou možnosť je použiť znalecký posudok. Ten môže byť použitý jedine vtedy, ak je z neho jednoznačne jasný a zrejmý vek domu.

 

OPLATÍ SA TO ?

TREBA DOKÁZAŤ, KOĽKO ENERGIE DOM SPOTREBUJE MOMENTÁLNE

 

Pokiaľ by Vám ale projekt obnovy mohol pomôcť, a rekonštrukciou by ste dosiahli minimálnu výšku energetickej úspory 30%, potom pokračujte v čítaní a zbieraní informácií ohľadom tohto projektu.

Ďalším krokom k získaniu dotácie je vydokladovanie energetického stavu domu. Budete musieť uviesť momentálny stav domu a to, koľko energie je potrebnej na jeho chod (vykurovanie/chladenie, spotreba kotla,... ). Na tieto účely slúži energetický certifikát budovy. Ak ho nemáte, je možné tento pôvodný stav zachytiť pomocou energetického hodnotenia, v ktorom sa vyčísli pôvodný stav a navrhnú sa opatrenia na dosiahnutie aspoň 30%-tnej úspory primárnej energie. Jeho zhotovením, ako aj potrebnými výpočtami energií sa zaoberajú študovaní profesionáli. Môžete oň požiadať aj online, no pokiaľ zhotovovateľ pracuje výhradne na diaľku, tj. nepríde si naživo prezrieť nehnuteľnosť a na zhotovenie energetického certifikátu mu postačia fotografie od Vás, potom nájdite inú oprávenú osobu. Je dôležité, aby bol certifikát zhotovený svedomito a čo najpresnejšie, pretože súčasťou neho má byť návrh opatrení obnovy, vďaka ktorým dosiahnete aspoň 30%-tnú úsporu primárnej energie. Takto je to vyžadované zo strany Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky a SAŽP. Rovnako je v tomto bode postupu vhodné aj zhotoviť fotografie skutkového stavu nehnuteľnosti, ktoré sú tiež v žiadosti požadované. Najmä na základe týchto predložených skutočností bude Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky rozhodovať o výške prideleného príspevku na obnovu domu.

 

zdroj potvrdenia: https://www.osobnimakleri.sk/manualy/potvrdenie-spravcu-o-veku-bytoveho-domu