Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Oplatí sa dom z lodných kontajnerov ?

Pridané: 24.11.2022

Trend stavieb z lodných kontajnerov začal pred niekoľkými rokmi a mnohí sa domnievali, že bude na trhu viesť. Do popredia sa tak dostala myšlienka zaujímavých ,vraj ekologických, a relatívne ľahko cenovo dostupných stavieb. Časovo takéto stavby zaberajú menej a preto sa táto myšlienka pre mnohých ľudí stala veľmi lákavá. Ak už máte v hlave myšlienku o vašom modulovom dome, spoločne Vás pozývame pozrieť sa aj na druhú stranu mince. Jedine dostatočnou informovanosťou a zhliadnutím všetkých možných komplikácií sa vyhnete budúcim finančným a iným komplikáciám.

 

Nie je eko friendly 

 

Všetky známe myšlienky okolo eko kontajnerových domov majú v podstate spoločný základ. Snažia sa byť pred kupujúcim ekologické. Tento bod je však pravdivý jedine vtedy, pokiaľ použijete na svoju stavbu kontajnery, ktoré sú už vyradené a pre lodnú dopravu nepoužiteľné. Môžu byť mechanicky poškodené, čo nemusí hneď predstavovať problém v oblasti statiky, ale aj takéto komplikácie sa môžu vyskytnúť. Ďalej musíte kontajner prepraviť k Vám. Pokiaľ sa tak deje cez more, vytvárate za sebou (aj keď nevedomky) nepekne veľkú eko stopu. Iste, tú vytvárate aj keby iba prepravujete drevo a iný potrebný materiál na miesto stavby, no dopravenie takého lodného kontajneru napríklad z Ameriky až k Vám domov už nie je  zanedbateľné pre prírodu a rozhodne nie pre vašu peňaženku. 

Zvážime teda inú možnosť. Môžete si kúpiť kontajner, ktorý je už vyradený, prepravený na pevninu a určený na predaj. Budete ho musieť prepraviť už len k Vám na stavbu. Z ekologického hľadiska vytvárate menšiu stopu.

Niektorí ľudia sa rozhodnú pre kúpu nového, ešte nepoužitého lodného kontajnera. Modul teda nemá žiadnu minulosť, má “čistý register” a nezapácha po prepravovanom tovare rôzneho druhu. Výborne, máme čistý štít, voňavý nový modul ale čo sme tým dosiahli ? Iba sme kúpili kovový box bez minulosti, ktorá je významovo spätá s celou eko myšlienkou a kváder využijeme iba pre jeho vzhľad a myšlienku, že naša stavba je z lodných kontajnerov. 

 

 

Cena a veľkosť 

K dispozícii máte väčšinou 20 a 40 palcové kontajnery ,tj. (6m a 12m dlhé) a pri oboch typoch si viete zvoliť aj výšku buď 2,59m a 2,89m. Najnižšie cenové ponuky sa pohybujú v intervaloch niekoľko tisíc EUR, avšak na portáloch predaja ako bazoš a bazár možno nájsť 6 metrov dlhý a jeden krát použitý kontajner za cenu 4 425€. Dlhšie 12 metrové kontajnery možno nájsť inzerované aj nové za cenu 5 400 EUR uvádzanú už aj s dopravou. Rovnako tak sa môžete porozhliadať aj po ponuke hotových ministavieb v podobe záhradných domčekov a chatiek z lodných kontajnerov, ktoré začínajú približne na cene 7 700€ EUR.

Cena teda rozhodne nepredstavuje iba niekoľko stoviek EUR ale rovno sumu porovnateľnú s cenou základov menšieho rodinného domu.

 

Zdravotne môže byť závadný 

Celá myšlienka obývať modulový dom je lákavá, kým sa ale nedostaneme k samotnému výberu kontajnera. Ako kupujúci sa môžete stretnúť s mnohými prípadmi a vystopovať skutočnú minulosť kontajnera môže byť tvrdý oriešok najmä vtedy, ak predávajúci tento údaj neuvádza, alebo ho neuvedie kompletne a iba vám formálne odpovie. Dobrá správa pre Vás je, že reálne viete vystopovať trasy, ktoré kontajner prešiel. Odvrátená strana mince je ale tá, že nikdy nezistíte, aký tovar v ňom bol prevážaný. Mohli v ňom byť napríklad prevážané rôzne chemikálie a zdraviu škodlivé látky, alebo sa v ňom nejaké látky mohli vyliať a zatiecť do štrbín a podobne. Stopy po takejto udalosti ale vôbec nemusíte spozorovať, pretože mohli byť jednoducho odstránené vyčistením a umytím. Stopové prvky škodlivín sa tam ale stále môžu nachádzať. Pokiaľ sú konštrukcia a plech navonok viditeľne poškodené, môže to znamenať spomínanú poruchu, a tak môžete ako kupujúci spozorovať , že niečo nie je alebo nebolo v poriadku. Treba mať oči na stopkách a podozrivému tovaru sa oblúkom vyhýbať.

 

Bez izolácie to nepôjde 

Tak ako každú obytnú stavbu, aj kontajnerový dom budete musieť izolovať. Možno si vravíte :”Ale veď ja chcem kontajner iba ako chatku, tak izolovať nemusím.”, no mýlite sa. Izolovať musíte aj v prípade, že ho budete využívať výhradne počas teplých letných dní, nakoľko kontajnery sú náchylné na prehrievanie. Izolácia vás chráni nie len pred zimou ale aj pred teplom. 

Keď už sme si povedali, prečo izolovať jednoducho musíme, poďme sa pozrieť na spôsoby izolovania. Vo všeobecnosti máte dve možnosti. Buď postavíte konštrukciu (väčšinou drevenú) na izolačný materiál zvnútra, čo vám ale zaberie podstatnú časť zo šírky, ktorá je už tak dosť obmedzujúca, alebo budete izolovať zvonka a prídete tak o požadovaný kontajnerový vzhľad a celý nápad stavby z lodných kontajnerov je zbytočný, pretože sa vytratila podstata. Tieto skutočnosti treba samozrejme pred kúpou zvážiť a neriešiť projekt bezhlavo a v časovej tiesni.

Moduly , spevnenie 

 

Aj keď kontajnery mnohých lákajú svojim stálym tvarom a možnosťou modulovania, je potrebné upresniť tento fakt a predložiť záujemcom aj iné skutočnosti. Kontajnery síce je možné naskladať na seba, ale každá takáto úprava vyžaduje dodatočné spevnenie  a preto by bola realizácia takejto stavby časovo a aj nákladovo neefektívna. Rovnako výrezy , schodiská a ine treba dodatočne spevňovať a prepočítať. Taktiež okenné a dverové otvory vyrezané do plechu treba spevniť konštrukciou pred osadením okien a dverí, pretože plech je jednoducho príliš slabý na takúto záťaž. 

 

 

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, veríme, že sme Vám aspoň trochu poskytli náhľad do zákulisia modulových stavieb a že si vytvoríte pre seba ten najlepší domov či už to bude pomocou lodných kontajnerov, dreva, či tehál.